Најмалку 46 мигранти се удавија во близина на Тунис

– Најмалку 46 лица се удавија откако потона брод што превезувал мигранти во близина на брегот на Тунис.

Бродот се превртел во близина на пристаништето Сфакс, соопшти Националната гарда на Тунис.

Во вторникот испливале 22 тела, а другите биле пронајдени како лебдат откако бродот потонал.

Повеќето од жртвите се од Брегот на Слоновата Коска, освен капетанот, кој е државјанин на Тунис.

Според некои извештаи, на бродот имало 53 мигранти, но сè уште не се пронајдени сите тела.

Агенцијата за бегалци на Обединетите нации соопшти дека во првите четири месеци од оваа година, бројот на обиди на мигрантите да стигнат до италијанскиот брег е 150 проценти поголем од минатогодишниот просек.

Back to top button
Close