На поранешниот полицаец, Дерек Шавин, му е одредена кауција од 1,25 милиона долари

 – Поранешниот полицаец од Минеаполис, Дерек Шовин, кој со коленото врз вратот на Џорџ Флојд ја предизивка неговата смрт при апсењето на 25 мај, ќе мора да издвои кауација од од 1,25 милиони долари, односно еден милион долари под одрдени услови, дознава ДПА од судските извори.

Шовин ги прифатил условите, кои вклучуваат да нема никаков контакт со семејството на Флојд, да не работи во агенција за обезбедување или установа која го спроведува законот, да не ја напушта Минесота и да  го предаде своето огнено оружје.

Шовин, кој е обвинет за убиство од втор степен, денеска за првпат се појави на суд во Минеаполис. Неговото следно рочиште е закажано за 29 јуни, потсетува ДПА.

На видео снимка од мобилен телефон се гледа како Шовин со коленото го држи Флојд на земја, додека овој го молеше да престане затоа штп не може да диши.

Back to top button
Close