Нагазна мина

Баталете ја Бугарија. Си имаме ние наша држава за водење и развивање. Си имаме и пријатели кои сакаат да ни помогнат. Дај да им обрнеме повеќе внимание додека уште сакаат да ни помогнат. Дај со нив да правиме работни групи, да не си ги арчиме умовите со цар Самоил.

Четири години немаме амбасадор во Вашингтон, оти СДСМ и ДУИ не можат да се нагодат кому да му угодат да оди да живее во Америка. Дваесет новинарски екипи се источкаа во Софија да известуваат како се фолира новата влада на Петков, а почетокот на Стратешкиот дијалог со САД е сосема неважен во однос на тоа што битолскиот командир на полицијата ѝ го рапортирал на бугарската министерка Теодора Генчовска до каде е истрагата за потпалувањето на вратата на клубот „Ванчо Михајлов“.

Германскиот канцелар Олаф Шолц доаѓа во посета на две двојки од главни градови: Белград – Приштина и Скопје – Софија. Самиот избор на дестинациите е преседан што укажува дека проблемот на безбедноста на Европа не се само „дивјаците од Западен Балкан“ туку и власта во главниот град на земја – членка на ЕУ. Ама кај нас поважно е што ќе каже Каракачанов, пропаднат политичар што не го есапат ни во Бугарија. Да не правиме муабет дека Германија ни е најголем трговски партнер и дека дневно има по 4-5 летови до германски градови, наспроти авиончето на Петков што не издржа да лета ни два месеца два пати неделно. Оти не ни имало потреба да лета.

Што правиме со Обединетото кралство, докажано пријателска земја која за време на нејзиното претседавање со ЕУ, кога Британците уште беа членки на Унијата, во декември 2005 се избори Македонија да го добие кандидатскиот статус? И чија дипломатија во 1992 година, кога беа претседавачи на тогашната Европската заедница, ја извлече Македонија од грчката замка никогаш да не бидеме признаени и ја префрли топката од бирократскиот Брисел во Обединетите нации.

Тоа што Бугарија го блокира нашето членство во ЕУ не мора нужно да ни ги блокира односите со другите земји на ЕУ кои секојдневно докажуваат дека се пријателски.

Колумната на Горан Михајловски во целост прочитајте ја тука

Back to top button
Close