Навални е одведен од затвор на непозната локација, тврди неговата портпаролка

Затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални е изваден од затвор во близина на Москва и одведен на непозната локација, изјави денеска неговата портпаролка, цитирајќи претставник на судот.

Поддржувачите на Навални, кој беше затворен во 2021 година откако преживеа обид за атентат со труење, изразуваат тревога од почетокот на овој месец, кога последен пат беше виден критичарот на Кремљ.

Back to top button
Close