Неколку застрелани во трговски центар во Копенхаген

epa10050240 People leave outside the Fields shopping center during evacuation by armed police, in Oerstad, Copenhagen, Denmark, 03 July 2022. Several people have been shot in Fields shopping center in Copenhagen and one person has been arrested. EPA-EFE/Olafur Steinar Gestsson DENMARK OUT

Неколку лица се застрелани, а едно е уапсено денеска во трговски центар во Копенхаген, соопшти данската полиција.

Полицијата на Твитер објави дека пристигнала во трговскиот центар „Филдс” по пријави за пукање. Таа ги советувала оние кои се нашле внатре да се скријат и да чекаат помош од полицијата.

Локалните медиуми објавија фотографии од вооружени полицајци на местото на настанот, како и луѓе кои бегаат од центарот.

Британскиот пејач Хари Стајлс треба да одржи концерт во блиската сала во 20 часот по локално време. Организаторот на концертот се уште не одговорил

Back to top button
Close