Норвешката полиција престрелките во Осло ги третира како „терористички напад“

Норвешката полиција денеска соопшти дека смртоносните престрелки во кои загинаа две лица во близина на барови во центарот на Осло во текот на ноќта ги третира како „терористички напад“.

„Полицијата ги истражува настаните како терористички чин“, се вели во соопштението на полицијата.

Еден осомничен беше уапсен по пукотниците што се случија околу 01:00 часот по локално време на три локации, вклучително и популарен геј бар во центарот на Осло. Најмалку 19 лица беа повредени во инцидентот. 

Back to top button
Close