Нови закани од Москва: Македонија, Црна Гора и Бугарија треба да останат без руски гас

Русија не би требало да им испорачува руски енергенси на Северна Македонија, Црна Гора и Бугарија, затоа што не дадоа дозвола за прелетување на авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, тврди Владимир Џабаров, прв заменик претседател на Комитетот за меѓународни прашања на Советот на Федерацијата, пишува Мондо.рс.

Изјавата следи откако Црна Гора, Бугарија и Северна Македонија им забранија на руските владини авиони да летаат низ нивниот воздушен простор пред денешната најавена посета на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на Србија.

Значи, рускиот природен гас што го добиваат овие земји апсолутно не е отровен за нив, додека летот со руски министер е сериозна загриженост. Прашањето е, можеби дали тие земји воопшто треба да се снабдуваат со руски енергенси“, напиша Џабаров. на неговиот канал Телеграм.

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, потврди дека земјите околу Србија го затвориле небото за авионот на Сергеј Лавров, нагласувајќи дека Москва не гради нова „железна завеса“, туку дека Европа ја затвора Русија.

Рускиот дипломат Сергеј Орџоникиџе предупреди дека Русија може да ги отповика амбасадорите на Северна Македонија, Црна Гора и Бугарија поради ситуацијата со Лавров.

„Мислам дека реакцијата треба да биде најостра, бидејќи спречија висок функционер на нашата земја да ја изврши својата дипломатска должност. Ова е политички чекор на антируска ориентација“, изјави тој за РИА Новости. Тој предвиде дека би можело да дојде до прекин на дипломатските односи меѓу Русија и трите земји, но, коментирајќи ја можноста за отповикување на амбасадорите, рече: „Тоа е прилично веројатно“.

Уште поостар беше директорот на руската државна вселенска агенција Роскосмос, Дмитри Рогозин, кој на Твитер ја спомена интерконтиненталната балистичка ракета Сармат, која црногорските и бугарските медиуми ја оценија како закана.

„Еве зошто „Сармат“ е добар? Тој нема да бара дозвола за прелет од кукавичките Бугари, одмаздољубивите Романци и Црногорци кои ја предадоа нашата заедничка историја“, рече тој, пренесе „Б92“.

Зборуваше и заменик-претседателот на Советот на федерацијата Константин Косачов, кој смета дека реакцијата на Москва и Белград за затворањето на воздушниот простор за авионот на Лавров треба да биде заедничка и крајно остра.

Тој оцени дека денешниот демарш нема врска со авионот, туку е насочен против Русија како држава и против Србија како држава.

Тој смета дека колективното одбивање на Бугарија, Црна Гора и Северна Македонија да го пропуштат авионот на Лавров за Србија, без сомнение, не е одлука на овие три земји и на својот Телеграм канал оцени дека со таквото директно мешање во билатералните работи на две суверени европски земји кои не се членки на Алијансата, Русија и Србија, НАТО се обидува да го „зароби и потчини“ остатокот од Европа

Back to top button
Close