Од милијардрот Мелон за кампањата на Трамп – 50 милиони долари; Од Блумберг за Бајден – 20 милиони долари

Милијардерот конзервативец Тимоти Мелон, минатиот месец дал 50 милиони долари на политички акциски комитет што работи на поддршка на републиканецот Доналд Трамп за претседател. Комитетот, познат како MAGA Inc, го зголеми бројот на ТВ реклами за поддршка на Трамп за претседателските избори во ноември. MAGA Inc. во поднесокот до Федералната изборна комисија откри дека добила повеќе од 68 милиони долари од донатори минатиот месец, а најголемиот дел од парите доаѓаат од Мелон и 10 милиони долари од милијардерите Лиз и Дик Улин води компании поврзани со транспорт. „Форбс“ проценува дека богатството на семејството Мелон изнесува околу 14,1 милијарди долари.

Од друга страна, Милијардерот Мајкл Блумберг дал речиси 20 милиони долари за да му помогне на демократскиот претседател Џо Бајден да победи на реизборот против републиканецот Доналд Трамп, изјавија за американски медиуми два извора запознаени со тоа прашање.

Придонесите на Блумберг вклучуваат 19 милиони долари за независна група за поддршка на Бајден позната како Иднина напред, или FF PAC, и повеќе од 900.000 долари за Бајден Виктори Фондот, што е спој на кампањата на Бајден и Демократската партија. Блумберг, поранешниот градоначалник на Њујорк потроши милијарда долари од сопствените пари на неуспешна претседателска кампања во 2020 година.

Back to top button
Close