Онколозите го даваат наједноставниот совет: Како да го спречите настанувањето на карцином

Повеќе од 200 видови карциноми убиваат повеќе од 8 милиони луѓе годишно, пишува порталот „Econet“. За да се заштитите од рак и да ги спречите најтешките болести, послушајте ги овие корисни совети на онколозите.

Кажете НЕ на:

 

1. Рафинираното масло

 

2. Газираните пијалаци

 

3. Јадењата топлени во микробранова печка

 

4. Тесните градници

 

5. Алкохолот

 

6. Готова смрзната храна

 

7. Водата од замрзнувач и пластичните шишеиња

 

8. Дезодорансите (особено нанесувањето по бричење)

 

9. Шеќер во која било форма (пациентите кои го исфрлиле шеќерот од исхраната живееле подолго од оние кои не се откажале).

 

10. Месните преработени намирници

 

Кажете ДА на:

 

1. Зеленчукот

 

2. Природниот мед (како замена за шеќер)

 

3. Протеините од зеленчукот (грав наместо месо)

 

4. Две чаши вода на празен желудник, и тоа пред да ги измиете забите

 

5. На топлата храна, но не на врелата

 

6. На здравиот сок: алое вера, ѓумбир, магдонос, целер и ананас (измешајте ги и испијте ја напивката на празен желудник).

 

7. Свежиот морков или свежиот сок од морков, секој ден!

 

Уште неколку совети:

– Никогаш не пијте чај и кафе од пластични чаши. Не пијте и не јадете ништо врело од пластична амбалажа. Не загревајте ја храната во микробранова печка, особено ако храната е во пластика.

– Кога пластиката е изложена на топлина, се ослободуваат хемиски компоненти кои можат да предизвикаат дури 52 различни видови рак.

– Избегнувајте да јадете тешка храна по 17 часот. Пијте многу вода наутро, а помалку навечер

 

 

Back to top button
Close