ОПЕК го отфрли барањето на Г7 за дополнително производство на нафта

Здружението на 23 земји, водечки светски производители на нафта, (без САД) ОПЕК плус, предводено од Саудиска Арабија и Русија, вчера ги отфрли неодамнешните апели на лидерите на Г7, особено на шефот на Елисејската палата, Емануел Макрон. во летниот период среде поскапувањето на барелот уште повеќе да го зголемат производство на нафта. На таа вест, берзите вчера ја намалија цената на барелот („брент“ околу 115,4 долари, лесна тексашка нафта околу 108 долари).

Во четири кратки параграфи од официјалното соопштение, ОПЕК плус ја потврди својата одлука донесена претходно овој месец за колективно зголемување на производството на нафта за 648.000 барели дневно. Како ОПЕК плус ќе го исполни тоа ветување, особено по неодамнешните извештаи дека многу членки на групата се борат да ги исполнат внатрешните квоти, додека водечките актери на ОПЕК пумпаат нафта со максимален капацитет, останува да се види.

Францускиот претседател Емануел Макрон им откри на лидерите на Г7 собрани во Баварија оваа недела дека во разговор со највисоките претставници на Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, дознал дека Ријад и Абу Даби веќе испорачуваат нафта „речиси до крајот на своите можности“. .

Соочени со забележливи знаци на првиот недостиг на нафта во екот на летната сезона на северната хемисфера, берзите вчера не можеа да сфатат каде да се надеваат на зголемен прилив на барели во текот на јули и август. Доколку дополнително се зајакнат санкциите кон Русија, клучниот светски извозник на нафта, од каде би можеле да дојдат „бараните барели“? Берзите немаат одреден одговор во овој поглед.

Инаку, на почетокот на овој месец ОПЕК плус одлучи да го зголеми производството на нафта за 648.000 барели дневно. За западните набљудувачи, се чинеше дека одлуката ги признава повеќемесечните апели (и притисоци) од водечките западни потрошувачи до ОПЕК за пообилно да ги отвораат славините за нафта со цел да се спротивстави на насилниот пораст на цената на нафтата од почетокот на оваа година. Бидејќи одлуката на ОПЕК за „плус 648.000 барели дневно“ претставуваше значително отстапување од месечната квота за постепено додавање нафта на пазарот од 432.000 барели дневно, утврдена во мај 2020 година. Тој договор имаше фиксен период на важност од почетокот, кој истекува на крајот на август годинава.

Колку вчерашната одлука на ОПЕК плус да ги игнорира барањата на Западот и да додаде повеќе нафта на светскиот пазар ќе влијае на исходот од најавената јулска посета на американскиот претседател Џозеф Бајден на Саудиска Арабија, изгледа неизвесно. Цената на галон бензин во САД сигурно се движи кон астрономската вредност од шест долари, што речиси сигурно многу брзо ќе ја доведе Америка во рецесија, оцени вчера „Волстрит журнал“. Шефот на Белата куќа неодамна истакна дека Вашингтон во овој момент нема начин брзо да го запре растот на цените на бензините и храната во САД. Вашингтон размислува за мерки во случај барелот наскоро да достигне цена од 200 долари, објави оваа недела CNN.

Back to top button
Close