Откажала должност до Велигден, се лекува во најдобрата приватна болница: Што знаеме за болеста на Кејт Мидлтон?

Принцезата од Велс Кејт Мидлтон беше подложена на операција на абдоменот во Лондон и ќе остане во болница до две недели.

Кенсингтонската палата објави дека таа најверојатно ќе биде надвор од кралските должности неколку месеци.

Кога Кејт ја оперираше?

Принцезата од Велс беше примена во болница во вторник на 16 јануари на планирана операција, точно една недела по нејзиниот 42-ри роденден.

Палатата Кенсингтон во средата на 17 јануари потврди дека операцијата била успешна.

Скај њуз објави дека планираната операција била рутинска и дека не се работи за рак.

Објектот во кој се лекува Кејт е една од најголемите приватни болници во Англија. Годишно во него престојуваат повеќе од 23.000 пациенти.

Имаат соби со приватни бањи, клима, ТВ и радио и безжичен интернет.

 

„Ние ги подготвуваме сите наши оброци од свежи состојки и, каде што е можно, ги купуваме нашите состојки локално и ја набавуваме нашата риба одржливо“, се вели во соопштението на болницата.

Колку долго ќе трае нејзиното закрепнување?

Палатата Кенсингтон на 17 јануари објави дека принцезата од Велс се очекува да остане во болница од десет до 14 дена.

После тоа, тој ќе се врати во својот дом во Виндзор каде ќе продолжи со опоравувањето.

Палатата Кенсингтон не даде точна временска рамка, но во нејзиното соопштение се вели дека, врз основа на сегашните медицински совети, мала е веројатноста таа да се врати на јавните обврски до Велигден.

\
Се претпоставува дека закрепнувањето ќе трае неколку месеци, кога лекарите ќе му одобрат да се врати на своите обврски.

Дали Вилијам ќе го прилагоди својот распоред?

Кралскиот дописник на Скај њуз рече дека верува оти и принцот Вилијам ќе одложи неколку ангажмани за да биде со децата додека Кејт е во болница.

Парот, исто така, нема да учествува во ангажмани во странство во наредните месеци.

Принцот вчера околу пладне бил виден како ја напушта клиниката во која престојува Кејт, откако ја посетил сопругата.

За потсетување, палатата соопшти дека периодично ќе обезбедува ажурирања за здравјето на идната кралица откако ќе добијат повеќе детали.

Back to top button
Close