Пеколно лето во Австралија, температурите до 47 степени

Делови од Западна Австралија денеска „се варат“ поради екстремен топлотен бран, што го зголемува ризикот од шумски пожари низ огромната држава, предупреди националниот метеоролог.

Бирото за метеорологија денеска издаде „предупредување за екстремна топлина“ за оддалечените области Пилбара и Гаскојн во најголемата австралиска држава, предупредувајќи дека температурите таму би можеле да достигнат високи 40 степени во текот на викендот.

Во рударскиот град Пилбара, Парабурдо, на околу 1500 километри северно од главниот град Перт, денеска се прогнозира максимална температура од 47 Целзиусови степени, повеќе од шест степени над просечниот максимум за јануари. Таму во 7:30 биле измерени 35,5 степени.

Топлото време го зголемува ризикот од шумски пожари во веќе ризичната сезона на пожари поради временскиот феномен Ел Нињо, кој вообичаено се поврзува со екстремни временски настани како што се шумски пожари, циклони и суши.

„Многу топли и суви услови во комбинација со свеж јужен ветер и свеж до силен западен до југозападен морски ветар ќе доведат до зголемена опасност од пожари во сабота“, се вели во временската прогноза, објавена на веб-страницата, за делови од Пилбара.

Предупредувањето доаѓа откако стотици пожарникари се бореа со шумски пожар во близина на Перт среде високите температури претходно овој месец, што предизвика евакуација.

Последните две сезони на пожари во Австралија беа благи во споредба со „црното лето“ 2019-2020 година на шумските пожари, кои уништија област со големина на Турција, убивајќи 33 луѓе, 3 милијарди животни и трилиони безрбетници

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close