Пензии, еколошка транзиција, дивиденда на вработените: реформите ќе почнат „од ова лето”, најавува Макрон во предизборна кампања за парламентарните избори

epa09812398 French President Emmanuel Macron makes a statement prior his meeting with Dutch Prime Minister Mark Rutte (not pictured) at the Elysee Palace in Paris, France, 09 March 2022. EPA-EFE/YOAN VALAT
Фрацускиот претседател Емануел Макрон за време на патувањето во Тарн појасни дека реформите ветени за време на неговата реизборна кампања за пензиите, дивидендата за вработените и еколошката транзиција ќе започнат „од ова лето”, во рамките на неговата предизборна кампања за парламентарните избори, јави дописникот на МИА.

-Од летово мора да иницираме некои големи проекти: „реформа на дивидендата за вработените”, „проект за пензионирање”, „големи проекти за еколошко планирање”, наведе шефот на француската држава. „Од ова лето сакам да може да се изгласа реформата на која сум посветен, онаа на дивидендата за вработените”, рече тој.

Дивидендата за вработените е мерка што ја предложи Емануел Макрон за време на претседателската кампања за да овозможи подобро споделување на профитот на компанијата кон вработените. Тоа ќе биде дел од нацрт-законот за „купувачка моќ”, кој ќе биде претставен пред Советот на министри по парламентарните избори на 12 и 19 јуни. Овој проект, исто така, ќе вклучи мерки како што се „тарифниот штит, продолжување на блокирањето на цените, тројно зголемување на бонусот Макрон”, изјави портпаролката на владата Оливија Грегоар на 24 мај.

-И ова лето ќе треба да се започне со градилиштето за пензиските реформи, продолжи тој, велејќи дека тоа ќе биде „на фер, прогресивен и усогласен начин”. Експлозивна реформа која треба да ја зголеми старосната граница за пензионирање на 65 години и да стапи на сила во летото 2023 година. Министерот задолжен за досието, Оливие Дусоп, претходно се чинеше дека отфрли дискусии ова лето. „Мислам дека можеме да го започнеме ова во септември, во октомври”, рече тој на РТЛ на 24 мај. Синдикатот ЦФДТ веќе предупреди: „нема да биде достапен да разговара за пензиите во текот на летниот период”.

На крајот, претседателот на Републиката изјави дека сака „од летото” да ги иницира „големите проекти за еколошко планирање” кои треба да ја доведат Франција до јаглеродна неутралност до 2050 година. Ова планирање ќе се заснова на „обновливите и нуклеарната енергија и енергијата трезвеност” и „нашите територии ќе имаат клучна улога”. „Треба да одиме многу побрзо и многу посилно”, на крајот рече Емануел Макрон, во говорот што звучеше како политичка битка, три дена пред парламентарните избори, во кои неговите приврзаници се фаворити.тг/

Back to top button
Close