Пет тајни за среќен живот – ги потврди и науката

Во текот на изминатите години, дури и децении, имаше многу научни истражувања за среќата. Научниците утврдиле дека постојат активности, однесувања и гестови кои враќаат насмевка на лицата на луѓето, ги исполнуваат со позитивна енергија и генерално ги прават поисполнети и посреќни.

1. Патувајте колку што можете почесто
Патувањето секогаш носи нови искуства и незаборавни моменти, а некои студии покажаа дека одењето на патување ги прави луѓето посреќни. Истражувачи од Холандија откриле дека хормонот на среќата почнува да „дивее“ при планирање на патување – избор на дестинација, истражување на места за посета… Тоа е поради тоа што мозокот во еден дел прави да се чувствуваме како веќе да сме таму.
Совет плус! Тоа не значи дека по секоја цена треба да патувате далеку. Не мора да одите на Малдиви за да бидете среќни. Доволно е само да се оддалечите од местото на постојано живеење и да посетите место каде што не сте биле.

2. Секогаш заблагодарувајте им се на другите за услугите што ви ги направиле
Чувството на благодарност е многу моќна емоција која носи бројни придобивки за нашата психолошка состојба. Кога некој ќе направи нешто добро за вас – задолжително заблагодарете му. Доволно е да испратите кратка порака или меил. Нема да ви одземе многу време, а истражувањата покажаа дека луѓето кои го практикуваат се и до 25 отсто посреќни од оние кои не го практикуваат.

3. Живејте во сегашниот момент
Студијата објавена во престижното списание Science вели дека луѓето кои се оптоварени со минатото трошат до 47 отсто од своето време на негативни мисли, кое инаку би можеле да ги поминат во уживање. Од друга страна, не е добро постојано да размислувате за иднината, бидејќи во тој случај може да се создадат лажни, нереални очекувања кои ќе ви ја одземат среќата. И двете сценарија ве оддалечуваат од она што е навистина важно и единственото нешто на кое можете да влијаете, а тоа е сегашноста. Се разбира, тоа не значи дека не треба да имате цели, туку значи дека треба да го промените начинот на кој размислувате – наместо да се фокусирате на тоа што може да се случи утре, фокусирајте се на она што можете да го направите денес, за утре да бидете горди на себе и на своите достигнувања.

4. Не барајте среќа – живејте ја!
Еден од најважните принципи што треба да ги имате на ум кога станува збор за среќата е дека мора да престанете да ја барате. Имено, научниците предупредуваат дека опсесивната потрага по среќа може да има сосема спротивен ефект и да доведе до загриженост, стрес и анксиозност. Експертите велат дека постојаното размислување за среќата и потрагата по неа го прави прагот на толеранција кон лошите работи многу низок, па човекот станува раздразлив и лут не само на себе, туку и на целиот свет.
Совет плус! Среќата е во моментите. Во секој момент можете да најдете нешто што ќе ве израдува барем на кратко – тоа може да биде уживање во торта во вашата омилена слаткарница, шетање покрај кејот во сончев ден, гледање филм со пријателите, партнерот или децата. .. Научете да бидете среќни за малите нешта, малите нешта кои се навидум неважни, но всушност тие се она што го прави животот.

5. Слушајте музика
Спроведени се бројни студии за да се испита како слушањето музика влијае на расположението. Научниците открија дека омилените мелодии можат да го подигнат расположението и да им помогнат на луѓето да се справат со негативните емоции. Затоа, кога сте нерасположени или не ви се допаѓа да правите ништо, вклучете ја омилената песна и уживајте додека чувствувате дека негативноста го напушта вашиот ум и тело, а среќата – полека но сигурно – се вовлекува во секоја клетка на твое.

извор

Back to top button
Close