Петков: Бугарија протерува 70 дипломати од руската Амбасада во Софија

epa10029069 Bulgarian Prime Minister Kiril Petkov speaks to media as he arrives for an EU-Western Balkans leaders’ meeting in Brussels, Belgium, 23 June 2022. The progress on EU integration and the challenges which the Western Balkans countries face in connection to the Russian invasion of Ukraine are topping the agenda when EU and Western Balkan leaders meet prior a European Council meeting. EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

 Бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков денеска соопшти дека нивните специјални служби идентификувале како 70 дипломати дека биле поврзани со руските служби, а работеле против интересите на Бугарија.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Петков им честитал на бугарските служби и на Министерството за надворешни работи што си ја завршиле работата.

Сите биле дипломати, но правеле необични активности, изјави бугарскиот премиер.

-Ова не е агресија врз рускиот народ. Секој што работи за странски интереси ќе биде повикан да се врати во земјата од која е дојден, изјави премиерот Петков.

„Многу од овие луѓе работеа директно за странски служби и нивната дипломатска улога биле прикриена“, додаде тој.

Во недела, рече Петков,  очекува полн авион со 70 дипломати да се врати во Москва.

Според него, кога странските влади ќе се обидат да се мешаат во внатрешните работи на Бугарија, Софија јасно ќе се спротивстави на тоа.

Back to top button
Close