Петнаесет жртви во нападот во руското училиште

epa10207185 Russian policemen stand near the scene of a school shooting at school 88 in Izhevsk, Russia, 26 September 2022. The shooting began during class when an unidentified man in a black suit burst into a classroom and opened fire on those present. As a result of the attack at school N 88 in Izhevsk, at least 13 people died, nine of them children, and 23 others were injured, including 20 children, the Head of the Udmurt Republic Alexander Brechalov said. EPA-EFE/ANDREY KOROTKOV

Бројот на загинати во пукањето во училиштето број 88 во Ижевск, во руската Република Удмуртија, се искачи на 15, објави Истражниот комитет.

Како што е наведено, вооружениот напаѓач, денеска, пред да изврши самоубиство, убил 15 луѓе, меѓу нив 11 деца, а повредил 24 лица.

Властите објавија дека напаѓачот Артем Казанцов, во своите рани триесетти, убил двајца членови на обезбедувањето, а потоа пукал кон ученици и наставници во училиштето број 88 во Ижевск, каде некогаш учел и тој.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека рускиот претседател Владимир Путин „длабоко жали” за убиените. Инцидентот го опиша како „терористички акт на лице, кое се чини припаѓа на неофашистичка организација или група”.

Како што тој додаде, по наредба на рускиот претседател Владимир Путин, лекари, психолози и неврохирурзи се испратени на местото на пукањето во Ижевск, околу 970 километри источно од Москва.

Back to top button
Close