Почина американската режисерка Елеонор Копола

Американската режисерка Еленор Копола, сопруга на Френсис Форд Копола, почина на 88-годишна возраст, соопшти нејзиното семејство.

Елеонор Копола почина во петокот во нејзиниот дом во Радерфорд, Калифорнија.

Копола е родена како Елеонор Нил во Лос Анџелес на 4 мај 1936 година и пораснала во антингтон Бич.

Back to top button
Close