Поранешен косовски министер осуден за доделување дополнителни средства на „Бехтел и Енка“ за изградба на автопат во Косово

Поранешниот косовски министер за инфраструктура Пал Лекај е осуден на три години и осум месеци затвор за случајот со доделувањето дополнителни 53 милиони евра на американско-турскиот конзорциум „Бехтел-Енка“ за изградба на автопатот „Арбен Џафери“ кој ги поврзува Косово и С Македонија, објави косовскиот весник „Коха“.

Ексминистерот е осуден за злоупотреба на службената положба и намерно оштетување на државниот буџет.

Освен на затворска казна, Лекај е осуден и на дополнителна казна со која му се забранува да врши јавни функции во јавната администрација во времетраење од три и пол години.

Покрај него, на затворска казна од една година и осум месеци е осуден и поранешниот секретар на министерството со кое раководел Лекај, Небих Шатри, на толкава затвоска казна е осуден и директорот за набавки Бесим Тахири, а советникот Есет Бериша доби казна затвор од три години и три месеци.

Во своите прелиминарни сведочења, сите обвинети се изјаснија за невини.

Адвокатите на осудените најавија дека ваквата судска одлука ќе ја облажал пред Апелациониот суд во Косово.

 

Back to top button
Close