Претседателот на Полска побара: Вратете ни сè што ѝ дадовме на Украина

Полскиот арсенал на оружје е премногу намален поради воената помош за Украина, а на земјата и се потребни западните сојузници за да ја компензираат огнената моќ што му била испорачана на Киев, им рекол полскиот претседател Анджеј Дуда на своите команданти.

„Очекуваме дека празнините во нашите ресурси ќе бидат пополнети во рамките на механизмите за поддршка на сојузниците“, рече Дуда на воениот брифинг.

Полска е најголемиот снабдувач на Украина со тешко оружје, вклучувајќи стотици тенкови, артилерија и друга опрема, додаде тој. Помошта вклучуваше стотици илјади куршуми, како и беспилотни летала и системи за противвоздушна одбрана.

Дуда рече дека Варшава брзо тргнала да ги задоволи потребите на соседна Украина на бојното поле, обезбедувајќи само воена помош во износ од околу 1,7 милијарди долари, откако Русија ја започна својата воена операција во февруари. Може да бидат потребни години за да се замени таквото оружје, додаде тој.

„Затоа, сега им се обраќаме на речиси сите наши сојузници, особено на нашите главни, да ни испратат опрема, која не мора да биде нужно нова“, рече Дуда.

„Напротив, дониравме користена опрема, за да можеме да прифатиме користена опрема се додека барем делумно го компензира она што сме го изгубиле на начин што го сметаме за оправдан и очигледен. Полска е водечки застапник за казнување на Русија со санкции и за давање на Украина напредно оружје за да се одбрани од офанзивата“.

Радослав Сикорски, член на Европскиот парламент и поранешен полски министер за надворешни работи, отиде дотаму што сугерираше дека Западот може да му даде нуклеарни боеви глави на Киев за да се брани. Сепак, упорната проукраинска политика на Варшава има своја цена. Полска прими повеќе од три милиони украински бегалци и ја обвини ЕУ дека не обезбедила компензација за огромните трошоци. Очигледно, не целото оружје што го донираше Полска пристигна на бојното поле во Украина. Руското Министерство за одбрана на почетокот на овој месец соопшти дека во воздушните напади биле уништени тенковите Т-72 и други оклопни возила што и’ биле доставени на Украина од источноевропските земји. Tенковите биле скриени во објекти за поправка на вагони во Киев.

Back to top button
Close