Путин му замери на Макрон дека престанал да му се јавува

Рускиот претседател Владимир Путин го обвини францускиот претседател Емануел Макрон дека ги прекинал врските со него, но ја остави отворена вратата за обновување на односите.

На прашање на новинар од францускиот канал TF1, за моменталната состојба на односите на двајцата лидери, Путин рече дека тие уживале „доста добри работни односи и дека се подготвени и понатаму да соработуваат со Франција за билатерални и глобални прашања.

Но, тој додаде: „Во одреден момент францускиот претседател ги прекина односите со нас. Ние не го направивме тоа, јас не. Тој го направи тоа. Ако има интерес, ние сме подготвени. Ако не, ќе се справиме“, рече Путин, додавајќи: „Имаме други работи да направиме“.

Пред војната во Украина, Макрон се претставуваше како преговарач меѓу Западот и Русија и отпатува во Москва неколку недели пред руската инвазија во последен обид за деескалација на тензиите.

Фотографиите на Макрон како седи на спротивниот крај на долгата маса во Кремљ беа многу споделувани на социјалните мрежи и злобно претчувство за неподготвеноста на Путин да преговара

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close