Путин пристигна во Калининград, го следеа девет авиони на НАТО!

Патувањето на рускиот претседател Владимир Путин во Калининград не е „порака“ до земјите на НАТО, туку обична работа на шефот на државата, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Во оваа област се засили авијацијата на НАТО.


„Ова апсолутно не е порака до земјите на НАТО. Кога претседателот ги посетува регионите на Руската Федерација, тоа не е порака до земјите на НАТО. Тоа е главната работа што ја работи претседателот. Најважно е да не праќајте пораки, но она што го прави долги години – го прави на развојот на нашите земји и нашите региони, ја развива економијата, проектите за социо-економскиот развој на одредени региони“, рече Песков на новинарите, одговарајќи на прашањето за каква „порака“ испраќа Путин со претстојната посета на Калининградската област, која е опкружена со земји од НАТО.
Авионот на рускиот претседател го следеа 9 авиони од земјите на НАТО и Шведска.

Back to top button
Close