Распуштена полициска единица во Мемфис која до смрт го претепа Тајри Николс

Полицијата во Мемфис ја растури единицата „Скорпион“ по објавувањето на видеото на кое се гледа како членови на таа единица до смрт ја претепуваат Афроамериканецот Тајри Николс, пишува денеска „Гардијан“.

Во Мемфис, во петокот беше објавено шокантно видео од насилната пресметка на пет полицајци со 29-годишниот Афроамериканец Тајри Николс, кој им подлегна на повредите на 13 јануари во болница, три дена откако беше брутално претепан од полицијата.

Николс бил запрен од полициска патрола поради наводно несовесно возење.

На видеото, полицајците го извлекуваат Николс од автомобилот додека тој вели дека „не направил ништо и само се обидува да се врати дома“, пред полицајците да го натераат да легне на земја и да се сврти на стомак додека го прскаат со бибер во спреј за лице.

Британскиот весник пишува дека Николс потоа успеал да стане и да побегне, со полицајци на петиците, од кои еден употребил тејзер за да го спречи.

На второто видео можете да видите како полицајците го стигнуваат Николс, го соборуваат на земја, а потоа две лица го држат, едниот го удира со раце, а другиот со палка.

Потоа го оставаат да се потпре на полициско возило додека го слават стореното,

Во видеото, Николс може да се слушне како вика „мамо, мамо“ и „Само сакам да се вратам дома“, додека еден офицер се заканува дека „ќе го претепа до смрт“, јавува Гласот на Америка.

По објавувањето на видеото, голема група демонстранти се собраа во Мемфис извикувајќи „нема правда, нема мир“, што беше еден од главните слогани на движењето „Животите на црните се важни“, кое беше создадено во 2020 година откако полицаец го клекна Џорџ. Флојд и со тоа започна бран демонстрации во САД.

Адвокатскиот тим на семејството Николс го спореди убиството со озлогласеното полициско претепување на афроамериканскиот возач Родни Кинг во 1991 година,

Хејли, Дезмонд Милс, Емит Мартин и Џастин Смит, се соочуваат со 60 години затвор доколку бидат осудени за убиство од втор степен

Back to top button
Close