Рекордни температури во САД: Во Феникс измерени 46 степени

Феникс, Лас Вегас, Денвер и Долината на смртта во Калифорнија забележаа рекордни температури додека топлотниот бран го погоди југозападниот дел на САД.

Националната метеоролошка служба во Феникс регистрираше температура на воздухот од 46 степени Целзиусови, што е еднакво на рекордот од 11 јуни 1918 година, објави АП

Back to top button
Close