Русија: Отворен пат за евакуација од челичарницата Мариупол

 

Русија денеска ќе отвори хуманитарен коридор за цивилите да ја напуштат челичарницата Азовстал во јужниот град Мариупол, јавува новинската агенција Интерфакс, пренесува Скај Њуз.

Се проценува дека во челичарницата има меѓу 300 и 1.000 цивили, кои се таму со преостанатите украински борци кои го бранеа градот.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close