Русија за 50 отсто ја намали испораката на гас за Италија

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ го намали извозот на гас од Италија за 50 отсто, соопшти денеска италијанската енергетска компанија „ЕНИ“.

„Газпром“ му вети на Рим само половина од 63 милиони кубни метри гас нарачани за денеска, информираше „ЕНИ“.

Снабдувањето со гас е веќе намалено оваа недела за 15 отсто во средата и 35 проценти вчера.

Русија го прекина или намали снабдувањето со гас за неколку европски земји во изминатите неколку недели, поради споровите околу санкциите на Западот воведени кон Москва за нејзината инвазија на Украина.

Испораките за Германија беа намалени за 60 отсто оваа недела преку гасоводот „Северен поток“ во Балтичкото Море.

Комесарот за економија на Европската Комисија, Паоло Џентилони, вчера предупреди дека стариот континент би можел да влезе во рецесија, доколку се прекине снабдувањето со гас од Русија.

Back to top button
Close