САД ја повикуваат Србија да одговори на загриженоста во врска со парламентарните избори

 

САД денеска ја повикаа Србија да одговори на загриженоста во врска со организацијата на парламентарните избори одржани во неделата, кои ОБСЕ ги наведе како нерегуларности.

-Би сакале Србија да работи со ОБСЕ за да ги реши овие грижи. Неправилностите пријавени од ОБСЕ и другите набљудувачи на изборите треба да се истражат, а насилството врз изборните органи, новинарите и акредитираните набљудувачи е неприфатливо, им рече на новинарите портпаролот на Стејт департментот Метју Милер.

Во преодната изјава за изборите во Србија во понеделникот, Милер не ги коментираше наводите за изборни нерегуларности, наведувајќи дека САД со нетрпение очекуваат „продолжување на соработката со следната влада на Србија за зајакнување на демократското владеење и владеењето на правото и промовирање на регионалните стабилност“.

Меѓународните набљудувачи кои ја претставуваат Канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права (ОДИХР), Советот на Европа и Европскиот парламент во понеделникот во Белград изјавија дека има нерегуларности во собранијата во Србија, вклучително и купување гласови, и дека се забележани сериозни нерегуларности во кампањата што им претходеше.проблеми како што се пристрасно известување во медиумите и доминација на шефот на државата и владејачката партија.

Милер денеска повтори дека Вашингтон „продолжува да ја повикува“ Србија „да се погрижи тензиите со Косово да се намалат“.

Back to top button
Close