САД најавија враќање на своите дипломати во Украина, Блинкен и Остин ветија воена помош

epa09907899 A handout photo made available by the US Department of Defence (DoD) shows Ukrainian President Volodymyr Zelensky (C) posing for a photograph with US Secretary of State Antony Blinken (R) and US Secretary of Defense Lloyd Austin (L) during their meeting in Kyiv (Kiev), Ukraine, 24 April 2022 (issued 25 April 2022). EPA-EFE/US DOD HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

За време на вчерашната посета на Киев, американскиот државен секретар Ентони Блинкен и американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најавија постепено враќање на американските дипломати во Украина и посочија дека ќе биде номиниран нов амбасадор.

Се очекува денеска американскиот претседател Џо Бајден и официјално да ја назначи Бриџит Бринк за амбасадор на САД во Киев, која моментално е амбасадор на САД во Словачка, јавуваат американски медиуми.

Блинкен и Лојд се сретнаа со украинскиот претседател Володимир Зеленски и други високи украински претставници, соопшти денеска Стејт департментот.

За време на посетата, американските власти ветија дека САД ќе обезбедат воена помош од 713 милиони долари за украинската влада, но и за околните земји кои стравуваат од напади.

На медиумите не им беше дозволено да ги следат американските дипломати, а Вашингтон ја потврди информацијата за посетата доцна синоќа, откако тие се вратија во Полска на безбедно.

Back to top button
Close