САД одобри Бугарија да купи осум нови борбени авиони Ф-16

epa09863689 Rafale fighter jets fly during the multinational exercise ‘INIOCHOS 2022’ at the Andravida Air Base, Northwest Peloponnese, Greece, 01 April 2022. The ‘INIOCHOS’ exercise is an annual medium scale exercise (type INVITEX) based on the facilities of the AIR TACTICS CENTER. In ‘INIOCHOS 2022’ are participating: France with Rafale and AEW, USA with F-15 and MQ-9, Israel with F-16, G-550 and B-707, Italy with Tornado, Cyprus with helicopter AW139 and Slovenia with PC-9. EPA-EFE/GEORGE VITSARAS

Владата на САД соопшти дека и одобрила продажба на осум нови борбени авиони Ф-16 на Бугарија за „јакнење на безбедноста” на оваа земја-членка на НАТО, во екот на војната во Украина, објавија бугарските медиуми.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Стејт департментот го известил Конгресот на САД за намерата да и ги продаде овие ловци на Бугарија, како и муниција во вредност од 1,67 милијарди американски долари.

Купувањето на осум нови ловци Ф-16 Блок 70 од САД е еден од приоритетните проекти за модернизација на вооружените сили на бугарската армија.

На тој начин, со првата серија од осум авиони Ф-16 Блок 70, Бугарија ќе има вкупно 16 борбени авиони со кои ќе го гарантира не само својот воздушен суверенитет, туку и на југоисточното крило на НАТО. Првата серија беше договорена меѓу Бугарија и САД во 2019 година

Back to top button
Close