Шолц ги уверува кинеските студенти: Не сите во Германија пушат марихуана

Германскиот канцелар Олаф Шолц во понеделникот ги увери кинеските студенти во Шангај дека не мора да пушат канабис доколку студираат во Германија и дека Германија го легализирала канабисот надевајќи се дека потрошувачката ќе се намали.

Шолц ги даде коментарите како одговор на прашање на студент од Универзитетот Тонги, кој праша дали ќе мора да пуши канабис ако студира во Германија, бидејќи дрогата не е легална во Кина, пренесува Ројтерс.

Германија донесе закон за легализирање на канабисот во февруари, дозволувајќи им на поединци и здруженија да одгледуваат и да поседуваат ограничени количини канабис

Back to top button
Close