Што да се очекува кога во САД почнуваат комисиските расправи за упадот на Капитол од 6 јануари 2021 година


Сослушувањата со детали за истрагата од најголеми размери во конгресната историја почнуваат денеска во САД, додека комисијата за избор на Претставничкиот дом на 6 јануари работи на објаснување како лажните тврдења на поранешниот претседател Доналд Трамп дека изборите биле украдени се претворија во немири и полицијата и упадна во Капитол.

За нешто помалку од една година, комитетот работи речиси исклучиво зад затворени врати, ангажирајќи некои од највисоките поранешни обвинители во нацијата да спроведат повеќе од 1.000 депонирања и да соберат повеќе од 140.000 и-мејли, телефонски записи, внатрешни белешки и други документи, вклучително и претседателски записи од Националниот архив.

Собирањето информации продолжува дури и кога треба да започнат тринеделните сослушувања. Комитетот разговараше со поранешниот јавен обвинител на Трамп, Вилијам Бар, минатата недела и се уште се бори за пристап до записите и сведочењата во најмалку дваесетина судски случаи.

Иако некои информации протекоа или беа објавени како доказ во судските случаи кои се во тек, точно со кого комисијата интервјуираше и она што го дозна беше цврсто чувано во тајност. Само една десетина од интервјуираните сведоци мораа да бидат принудени да зборуваат со судски повик, а помошниците на комисијата рекоа дека повеќето од она што ќе биде прикажано в четврток ќе бидат никогаш претходно откриени информации.

„Ќе откриеме нови детали кои покажуваат дека насилството на 6 јануари беше резултат на координирани напори во повеќе чекори да се поништат резултатите од изборите во 2020 година и да се запре трансферот на власта од Доналд Трамп на Џо Бајден. И навистина, Доналд Трамп беше во центарот на тие напори”, рече помошник кој зборуваше пред новинарите.

Неколку членови на комисијата или персонал сугерираат дека нивните наоди се експлозивни, јави ДПА.

„Комитетот најде докази за усогласено планирање и однапред смислена активност. Идејата дека сето ова беше само бурна демонстрација која спонтано малку излезе од контрола е апсурдна”, изјави за Вашингтон пост оваа недела претставникот Џејми Раскин.

Сослушувањата имаат значаен момент во американската историја на исто ниво со сослушувањата во Хаус Вотергејт од 1973 година или сослушувањата на Мекарти од 1954 година, рече Мајкл Валдман, претседател на Центарот за правда Бренан на Правниот факултет на Универзитетот во Њујорк.

„Ова веројатно ќе биде најзначајниот сет на конгресни сослушувања во последните децении”, рече Валдман. „Големите конгресни истраги одиграа голема улога во американската историја. Тие беа навистина значајни. Тие го привлекоа вниманието на јавноста. Тие создадоа закони. Тие водеа скандали. И ова го има тоа”.

Сите големи мрежни и кабелски вести канали, освен Фокс Њуз, се очекува да го емитуваат првото сослушување во ударен термин, кое е закажано за 20 часот (0000 ГМТ в петок).

Се очекува секое рочиште да вклучува мешавина од живи сведоци, како и видео снимки од самиот немир. Сведоците што треба да сведочат на сослушувањето денеска к е полицаецот Керол во Капитолине Едвардс, првиот службеник за спроведување на законот повреден од напаѓачитѕ; и Ник Квестед, документарен режисер кој тој ден ја снимаше екстремно десничарската екстремистичка група „Горди момчиња” и доби снимка од некои од најраните насилства.

Помошниците на комитетот рекоа дека очекуваат Едвардс и Квестед да разговараат за она што го слушнале од оние кои упаднаа насилно . Сослушувањето ќе вклучи и мултимедијална презентација на која ќе бидат прикажани сведочења на високи функционери во Белата куќа, високи функционери на администрацијата, персонал од кампањата и членови на семејството на Трамп.

Деталите за другите пет очекувани расправи не се откриени.

Најголемата непозната е што знаел Трамп и кога го знаел тоа?

Трамп зборуваше на митинг „Стоп за крадењето” пред Белата куќа во 11:57 часот тој ден, велејќи им на толпата: „Ние се бориме со сета сила, а ако не се борите со сета сила, нема да имате земја”. Тој објави видео на Твитер во 16:17 часот во кое ги повикува оние во Капитол да си одат дома.

Комисијата ќе се обиде на своите расправи да одговори на прашањето што се случило во 187 минути.

Друга голема непозната која веројатно ќе се реши е каков контакт имаа Трамп и неговиот тим со членовите на Конгресот до 6 јануари, како беше планот да се оспорат гласовите на изборниот колеџ во клучните држави и каков контакт имал Трамп со членовите за време на бунтот самиот?

Некои од овие детали се појавија, вклучително и плановите за оспорување на резултатите во седум држави, кампањата за притисок врз избраните државни функционери да спроведат ревизии и да најдат дополнителни гласови, како и обидот да се постави про-Трамп државен обвинител кој ќе објави широко распространета изборна измама. Имаше и некои јавни извештаи за претставници и сенатори со кои Трамп разговараше за време на немирите, а голем дел од информациите доаѓаа од текстовите што шефот на кабинетот на Белата куќа Марк Медоус ги достави до комитетот пред да престане да соработува.

Комитетот исто така испитува зошто органите за спроведување на законот, особено полицијата на Капитол, беа изненадени во однос на големината на толпата и нејзината агресивност.

Настаните доведоа до прашања за тоа каде се случи дефектот на комуникацијата, зошто полицијата на Капитол беше толку лесно прегазена од толпата што упадна и какво ниво на сила беа овластени да користат.

Министерството за правда води сопствена истрага испитувајќи дали законите биле прекршени помеѓу денот на изборите и 6 јануари, а членовите на комисијата дебатираа дали да препорачаат кривични пријави за Трамп и другите.

Експлозивни сведочења или документи од луѓе како Медоус се малку веројатни во овој момент, но стотици интервјуа со персоналот и помалку непослушните сведоци имаат членови на комисијата соУверени дека ќе можат да ја раскажат целата приказна за обидот на Трамп и неговите сојузници да ги поништат изборите.

Тие интервјуа му дозволија на Комитетот да состави извештај речиси од минута во минута за она што се случи во Белата куќа на 6 јануари, вклучително и додека бунтовниците упаднаа во Капитол.

Делумните депонии вклучени како експонати во некои од судските случаи кои се во тек, покажуваат дека вработените се сеќаваат на детали како што се тоа кој бил во Овалната соба, со кого разговарал Медоус и кога возрасните деца на Трамп го молеле да го осуди насилството и да им нареди на неговите поддржувачи да си одат дома. Комитетот неодамна ја испраша и ќерката на поранешниот претседател, Иванка Трамп.

Истрагата се очекува да кулминира со сеопфатен извештај што че се објави подоцна оваа година.

Back to top button
Close