Силјановска-Давкова: На претседателска дебата со празно столче

Кандидатката за претседателка на Македонија, Гордана Сиљановска-Давкова излезе со свој коментар на социјалната мрежа X, по повод отсуството на противкандидатот Стево Пендаровски на денешната тв-дебата на Македонската телевизија.

„Вчудоневидувачки е како во најзначајната претседателска дебата пред националниот сервис, Македонската телевизија, јас ќе дебатирам со празно столче.

 

– Advertisements –

 

 

Не разбирам зошто мојот противкандидат (@SPendarovski) им оневозможи на граѓаните повторно да ги соочиме нашите програми и ставови.

Би сакала да го потсетам господинот Стево Пендаровски дека последната дебата е закажана за понеделник, па го повикувам да се одважи и да се појави пред мене и пред граѓаните на Македонија.

Основна задача на шефот на државата е да гради консензус преку дијалог со сите“ пишува Силјановска Давкова.

Back to top button
Close