Софија: Дадовме дозвола за прелет на руски авион

Официјален претставник на бугарската влада потврди за БГНЕС дека руски владин авион летал низ воздушниот простор на таа земја.

Изворот појасни дека се работи за дозволен лет од МНР, кој имал хуманитарна цел – да ги земе руските дипломати.

Руски владин авион утринава во 9.26 слета на белградскиот аеродром Никола Тесла.

Тој полетал од Сочи и минал низ воздушниот простор на Бугарија, која во февруари годинава објави дека забранила летови на руски авиони низ нејзина територија.

 

 

Back to top button
Close