СП: Бројката на заразени од денеска ќе се искачи на над 1000

Бројот на новодијагностицирани ковид случаи во земјава ќе порасне рапидно во денешната статистика на Институтот за јавно здравје, а според наши извори во оваа институција, може да достигне над илјада случаи  пренесе Слободен печат.

Инкубацискиот период од три до пет дена веќе е поминат, со оглед на предновогодишните и новогодишните прослави и масовни собирања на граѓаните. Институтот за јавно здравје не може да процени колку од овие случаи се должат на омикрон варијантата, поради две причини.

Повеќе

Back to top button
Close