Средба на НАТО министри за одбрана: Зајакнување на источното крило, зголемена поддршка за Украина 

Министрите за одбрана на НАТО разговараа за зголемување на бројот на силите на Алијансата на исток и со нетрпение очекуваат дополнителни изјави за зајакнување на источното крило на самитот во Мадрид на 28-30 јуни.

– Денеска министрите разговараа за зајакнување на одбраната и одвраќањето, особено на источното крило… Голем број земји веќе дадоа изјави за подготвеност да го засилат своето присуство, но со нетрпение очекувам понатамошни одлуки на самитот, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

– За самитот, НАТО ќе подготви нов одбранбен модел, вклучувајќи го и источното крило, што ќе биде одобрен од лидерите на Алијансата на самитот, рече тој. Новиот модел на одбрана ќе вклучува зголемено присуство, зголемена команда и контрола и прераспоредување на оружје и сили.

Од почетокот на војната во Украина, земјите на НАТО распоредија десетици илјади војници на источното крило на Алијансата и оваа работа ќе продолжи, изјави шефот на Пентагон, Лојд Остин на прес-конференција по состанокот.

– Нашите сојузници прибегнаа кон одбранбениот план на НАТО со активирање на одбранбените капацитети на Алијансата, распоредувајќи десетици илјади војници на источното крило, рече шефот на американската одбрана на прес-конференцијата по разговорите меѓу началниците за одбрана на Алијансата во Брисел.

– Бевме принудени да преземеме акција за која сите се надеваа дека никогаш нема да бидат потребна, рече Остин, нагласувајќи дека Алијансата останува обединета.

Полска предложи зголемување на буџетот на НАТО, изјави за новинарите министерот за одбрана на земјата, Мариуш Блашчак, по состанокот на воените лидери на НАТО во седиштето на алијансата.

– Буџетот на Северноатлантската алијанса сега е помал отколку што беше во раните 1990-ти. Денес НАТО има 30 членки, а 40 можат да се наречат земји партнери. Во тоа време во НАТО имаше 16 земји-членки. Денес се води војна токму на границите на земјите од НАТО, додека тогаш немаше војна, истакна Блашак.

Северноатлантската алијанса е „блиску“ до прифаќање на две нови членки, рече шефот на Пентагон, Лојд Остин.

Тој ја нарече „историска“ одлуката на Финска и Шведска да влезат во НАТО.

Претходно Столтенберг рече дека на Самитот во Мадрид НАТО ќе усвои сеопфатна програма за поддршка на Украина за повторно вооружување на армијата со оружје на НАТО и за приближување кон Алијансата.

– На самитот за две недели, лидерите ќе одобрат нов сеопфатен пакет помош за Украина што ќе и помогне да премине од постсоветско кон современо вооружување на НАТО и да се приближи до Алијансата, рече тој.

Back to top button
Close