Стотици загинати, голем број луѓе заглавени по најпоројните дождови во историјата на Пакистан

Спасувачите во југозападен Пакистан денеска се обидуваат да стигнат до илјадници семејства заглавени во нивните села откако најсилните дождови во историјата на земјата ја зафатија оваа јужноазиската држава, пренесува ДПА.

Спасувачите со помош на воени хеликоптери и чамци се обидуваат да стигнат до најмалку 50.000 семејства затрупани во оддалечените области во провинцијата Белучистан откако патиштата и мостовите беа уништени од поројните поплави, соопшти провинцискиот министер за внатрешни работи Зија Лангов.

Неколкудневните монсунски дождови го зафатија Балуџистан и најнаселениот јужен град во земјата, Карачи, поплавувајќи ги улиците, блокирајќи патишта и принудувајќи милиони луѓе да ги напуштат домовите.

– Дождовите во Балучистан и Карачи се најобилни во историјата на Пакистан, информираше главниот метеоролог Сардар Сарфраз.

Back to top button
Close