Судот во Денвер и забрани на полицијата да користи солзавец

– Окружниот суд во Денвер и забрани на полицијата да користи солзавец, гумени куршуми и друго несмртоносно оружје и средства против учесниците во граѓанските протести во главниот град на државата Колорадо.

Привремената забрана е донесена откако е поднесена тужба во Окружниот суд од страна на претставници на протестите кои се жалеа дека полицијата употребила прекумерна сила за време на граѓанските демонстрации предизвикани од смртта на Џорџ Флојд за време апсење во Минеаполис.

Според локалните медиуми, за време на протестот во Денвер, најмалку едно женско лице се здобило со тешка повреда на окото која и била нанесена од страна на полицаец.

Back to top button
Close