СЗО: Повеќе од илјади случаи на мајмунски сипаници

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека до Организацијата се пријавени повеќе од илјада случаи мајмунски сипаници вон африканските држави.

The World Health Organization in Geneva has faced criticism from President Trump over its handling of the pandemic.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изјави дека ризикот од мајмунски сипаници во неендемичните области е реален, но и оти може да се спречи.

Дваесет и девет земји досега имаат пријавено случаи на мајмунски сипаници, од почетокот на епидемијата во мај годинава.

Back to top button
Close