Таравари- Ќе ја подржиме Беса, целта е ДУИ да падне од власт

Веднаш по објавувањето на резултатите од првиот круг на локалните избори, ние како коалиција го искажавме нашиот став дека треба да се поддржат сите кандидати на албанската опозиција што се борат против ДУИ, рече денеска генералниот секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари.

– Го поздравуваме повикот на Движењето Беса за поддршка на кандидатите на коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива и го повторуваме нашиот конзистентен став дека нашите членови и симпатизери и сите други гласачи ги поддржуваат кандидатите на Беса во општините каде што се соочуваат со ДУИ. Нашиот став е дека ДУИ треба да падне од власт. Се надеваме дека Движењето Беса ќе има вистинско одвојување од злото, но потсетуваме дека тоа се прави само доколку ДУИ биде отстранета од власт и доколку создадеме ново парламентарно мнозинство – рече Таравари.

Back to top button
Close