Трамп: Се чувствувам ментално посвеж, отколку пред 20 години

Доналд Трамп изјави дека ментално се чувствува посвеж „сега отколку пред 20 години“, реагирајќи на неодамнешните напади на ривалката Ники Хејли на неговата возраст и неговите вербални испади во кампањата за републиканската претседателска номинација.

Трамп, исто така, рече дека претседателските кандидати треба да поминат когнитивен тест, очигледно како одговор на Хејли што го заговара истото со наведување на возраста на Трамп (77) и демократскиот претседател Џо Бајден (81).

Во последниве денови, Хејли го обвини поранешниот републикански претседател Трамп дека е збунет и го доведе во прашање неговиот ментален капацитет да биде претседател во поодминати години.

Трамп неодамна направи неколку вербални лапсуси.

За време на говорот на 19 јануари, тој ја помеша Хејли со поранешната демократска претседателка на Домот – Ненси Пелоси.

 

На моменти се чинеше дека има проблем да ги изнесе зборовите, а исто така сугерираше дека поранешниот демократски претседател Барак Обама е сè уште на функцијата.

Трамп е речиси сигурно дека ќе ги освои сите 26 делегати од Невада бидејќи Хејли не го ставила своето име на гласачкото ливче.

Таа повтори дека Трамп неодамна изгледал „збунет“ и рече дека ако сака да направи когнитивен тест, „не би требало да има проблем да излезе на сцената да дебатира со неа, бидејќи тоа е најдобриот тест за ментална способност за секој кој се кандидира за претседател“.

Трамп одби да учествува во соочувањето со другите кандидати за номинација на републиканците и сега одбива да се соочи со Хејли.

Во својот говор во Невада, Трамп повторно навредливо ја нарече Хејли „птичји мозок“.

Тој, исто така, ја обвини Хејли – конзервативна републиканка – дека е речиси „радикално левичарски демократ“.

Back to top button
Close