Турција, Шведска и Финска потпишаа меморандум за прием на Шведска и Финска во НАТО

epa10038700 Turkish President Recep Tayyip Erdogan, NATO Secretary General Jens Stoltenberg and Swedish Prime Minister Magdalena Andersson talk about Sweden’s and Finland’s NATO application ahead of the NATO summit, in Madrid, Spain, 28 June 2022. EPA-EFE/Henrik Montgomery/TT SWEDEN OUT

Турција, Шведска и Финска денеска потпишаа меморандум за процесот на приклучување на Шведска и Финска во НАТО, јавува Анадолија.

Меморандумот го потпишаа турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу и неговите колеги од Финска и Шведска, Пека Хависто и Ана Линде.

 

На потпишувањето присуствуваа турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, финскиот претседател Саули Нинисто и шведската премиерка Магалена Андерсон.

 

Меморандумот беше потпишан во центарот ИФЕМА во Мадрид, каде се одржаа средби во рамките на Самитот на НАТО.

Детали од меморандумот засега не се објавени.

Back to top button
Close