Турскиот парламент го одобри приемот на Шведска во НАТО

Турскиот парламент го одобри предлог-законот за протоколот за пристапување на Шведска во НАТО, јави ТРТ.

По денешното гласање во турскиот парламент, Унгарија стана единствената членка на НАТО која сè уште не ја одобрила кандидатурата на Шведска за влез во Алијансата.

Предлог – законот е испратен до турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на конечен потпис, што се очекува да се случи во наредните неколку дена.

Во октомври 2023 година, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го потпиша протоколот за пристапување на Шведска во НАТО и го достави до парламентот. Финска и Шведска аплицираа за членство во НАТО веднаш откако Русија ја започна својата војна против Украина во февруари 2022 година.

Турција го одобри членството на Финска во алијансата во март 2023 година, но рече дека чека Шведска да се придржува до трилатералниот меморандум од јуни 2022 година за да одговори на безбедносните грижи на Анкара.

Сите нови членки на НАТО мора да бидат одобрени од сите сегашни членки, вклучително и Турција, кој е членка на Алијансата повеќе од 70 години.

Back to top button
Close