Украинците го уапсија кумашинот на Путин

Првиот човек на Украина, Владимир Зеленски, објави дека тајните служби на Украина го заробиле прорускиот опозициски политичар Виктор Медведчук. Тој избегал од домашен притвор одреден по обвинението за велепредавство.

 

Медведчук е во блиски пријателски и кумски односи со рускиот претседател Владимир Путин, е обвинет дека пренесувал пари од руски државни компании до сепаратистите во Донецк и Луганск.

 

Back to top button
Close