Украинската армија повратила нови територии во источниот дел на земјата

epa10134575 (FILE) A picture taken during a visit to Mariupol organized by the Russian military shows Russian serviceman on guard in front of the Zaporizhzhia Nuclear Power Station in Enerhodar, southeastern Ukraine, 01 May 2022.(Issued 23 August 2022). Ukraine marks, on 24 August 2022, six months since the war with Russia started. EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY ATTENTION: This Image is part of a PHOTO SET

 

Украинската армија денеска соопшти дека ја презела контролата врз уште еден град во источниот регион Доњецк, што беше под контрола на руските сили.

– Украинската армија повторно ја зазеде Јацкивка, соопшти преку телевизијата Олексиј Громов, претставник на украинскиот Генералштаб, во мигови кога на териториите под руска контрола се спроведува референдум за нивно присоединување кон Русија.

Заземањето на градот што се наоѓа на источниот брег на реката Оскил потврдува дека продолжува украинската контраофанзива, во која Киев успеа да поврати илјадници квадратни километри територија од соседната област Харков.

– Украинците, исто така, ја вратија контролата врз позиции јужно од Бахмут, клучниот град во регионот Доњецк што беше цел на руски напади последните недели, рече Громов.

Во украинските области што делумно или целосно се под руска контрола од денеска се одржуваат референдуми за приклучување кон Русија. Киев и Западот таквите референдуми ги оценија како „лакрдија” и голема ескалација на конфликтот.

Back to top button
Close