Унгарија го ограничува дневното точење на горива

Од денеска, унгарската енергетска групацијаМОЛ ја ограничи продажбата на гориво на малопродажните клиенти на 50 литри дневно на своите бензински пумпи во земјата, изјави за Ројтерс портпаролката Пироска Бакош.

Оваа одлука го преполови сегашното количество гориво кое клиентите можеа да го полнат на бензинските пумпи на МОЛ во Унгарија, се додава во информацијата.

Back to top button
Close