УНХЦР: Повеќе од седум милиони бегалци ја напуштија Украина

epa09805654 Refugees from Ukraine cross the border with Moldova in Palanca, Moldova, 06 March 2022. Russian troops entered Ukraine on 24 February for a ‘special military operation,’ leading to a massive exodus of Ukrainians to neighboring countries as well as internal displacements. EPA-EFE/CIRO FUSCO

Повеќе од 7 милиони луѓе ја напуштиле Украина од избувнувањето на војната во таа земја на 24 февруари, соопшти денеска Агенцијата на ОН за бегалци (УНХЦР).

Регистрирани се вкупно 7.023.559 премини преку украинската граница.

Според УНХЦР, најмногу бегалци од Украина се регистрирани во Полска, Русија и Молдавија.

Back to top button
Close