Успешно завршена заложничка драма во фабрика кај Истанбул

Вооружен маж, тврдејќи дека дејствува „за Газа“ синоќа девет часа држел како заложници седуммина вработени во турската фабрика на американската компанија Проктер и Гамбл (Procter & Gamble) во предградието на Истанбул.

Заложниците се ослободени живи и здрави, соопштија локалните додавајќи дека киднаперот е уапсен.

Гувернерот на провинцијата потврди дека човекот кој ги држел заложниците е „неутрализиран“.

Напаѓачот ја оправда својата постапка велејќи дека сакал да ги осуди израелските воени операции во Појасот Газа, изјави полициски извор

Back to top button
Close