Јувентус тргнува по Ѕаноло, Рома бара 50 милиони евра

epa09890524 AS Roma’s Nicolo Zaniolo celebrates after scoring the 3-0 goal during the UEFA Conference League quarter final second leg soccer match between AS Roma and Bodo Glimt at Olimpico stadium in Rome, Italy, 14 April 2022. EPA-EFE/ETTORE FERRARI

 Јувентус продолжува да работи на трансферот на играчот од средниот ред на Рома, Николо Ѕаноло.

Според добриот познавач на италијанскиот фудбал, новинарот Николо Шира, претставници на Јувентус веќе одржале три состаноци со Клаудио Вигорели, агентот на играчот.

За Ѕаноло од претходно интерес пројавуваше и Милан, но новиот шампион не е активен околу овој евентуален трансфер.

Рома го цени Ѕаноло на 50 милиони евра и не сака други играчи да бидат вклучени во договорот, туку бара да и се исплати целата сума.

Римјаните нема да разговараат за продолжување на договорот со Ѕаноло до септември, односно до затворање на преодниот рок.

Back to top button
Close