ВИДЕО | Андоновиќ: Украина одбива бројни руски напади во Донбас, Русите ѝ дадоа нов ултиматум

Денеска е 56-ти ден од руската инвазија на Украина. Руските сили ја започнаа својата голема офанзива во источна Украина, а руското Министерство за одбрана им постави нов ултиматум на украинските сили во Азовстал во кој бараат украинските војници да го остават оружјето во 14 часот по московско време и да ги прекинат воените операции.

Вчера руските сили ја исполнија својата закана која преку ултиматум беше испорачана до украинските сили кои се утврдени во челичарницата во Мариупол. Врз скривниците каде се утврдени украинските војници беше истрелан проектил, кој според извештаите убил над 300 војници и припадници на батаљонот Азов.

Командантот на украиснките маринци кои го бранеа градот утринава побара од владата во Киев веднаш да ги извлече преостанатите украински маринци од Мариупол бидејќи, како што рече, прашање на часови е кога руските трупи ќе влезат во последното упориште на Украинците во овој стратешки важен град.

Голем број западни земји испраќаат тешко оружје во Украина. САД и Канада ќе испратат повеќе артилериско оружје во Украина. Белгија и Холандија планираат да испорачаат повеќе тешко оружје, а Британија бара начини да ја опреми со противбродски ракети во екот на новата руска офанзива во источна Украина.

Сепак, украинскиот претседател Володимир Зеленски утринава ги критикуваше земјите членки на НАТО, бидејќи според него, не доставуваат навремено, доволно и технолошки моќно оружје за украинската армија. Зеленски изјави дека украинската армија покажала супериорност во борбата со Русите, тврдејќи дека доколку НАТО доставуваше доволно и навремено оружје, Украина досега ќе го исфрлела, како што се изрази рускиот агресор и целосно ќе ја поразел политиката на Москва.

Back to top button
Close