(Видео) Би-би-си им се извини на Израелците

Би-би-си се извини откако нејзиниот водител тврдеше дека Израел цели на медицинскиот персонал и на говорителите на арапски јазик за време на операциите во болницата „Ал Шифа“ во Газа.

„Ова беше неточно и погрешно го цитира извештајот на ‘Ројтерс’. Она што требаше да го кажеме е дека силите на ИДФ вклучија медицински персонал и говорници на арапски за оваа операција“, објави подоцна британската телевизија.

„Се извинуваме за оваа грешка, која беше под нашите вообичаени уредувачки стандарди. Точната верзија на настанот беше емитувана неколку минути подоцна“, соопшти Би-би-си.

Телевизиската компанија беше на удар на критики поради известувањето за војната меѓу Израел и терористичката организација Хамас.

Извинувањето дојде откако еврејските водачи го критикуваа радиодифузерот. Нa социјалните мрежи се прошири снимка во која новинарот цитира извештај од новинската агенција ‘Ројтерс’. Новинарот вели дека израелската армија потврдила дека ќе изврши „прецизна и насочена операција“ против терористичката група Хамас во болницата „Ал Шифа“ во Газа.

„Слушавме од ‘Ројтерс’ дека Израел вели оти неговите сили спроведуваат операција против Хамас во болницата ‘Ал Шифа’ во Газа и дека се насочени кон луѓе, вклучувајќи медицински тимови, како и арапски говорници. Тие исто така велат дека Израел ги повикува сите оперативци на Хамас во болницата веднаш да се предадат.

 

Back to top button
Close