ВИДЕО: Рускиот патријарх Кирил падна за време на осветувањето на црквата во Новоросиск

Московскиот патријарх и водач на Руската православна црква Кирил падна за време на церемонијата на осветување на црквата во градот Новоросиск во јужниот руски регион Краснодар на брегот на Црното Море.

На видеото кое се појави на социјалните мрежи се гледа патријархот Кирил како се лизга по мермерниот под и паѓа.

Весникот Московски Комсомолец објави дека патријархот го повредил грбот на работ на мермерот.

Back to top button
Close